Fajčenie

Vláda ako drogový kartel

12. septembra 2012, Ondrej Kvasnica 3 komentáre »

Zbrane a peniazePoslanci NR SR včera schválili zvýšenie spotrebnej dane z tabakových výrobkov. Kabinet Roberta Fica odôvodňuje zámer potrebou konsolidovať verejné financie. Selektívne spotrebné dane vnímam ako vhodný nástroj štátu na daňové zaťaženie výrobkov, pri ktorých má v súvislosti s ich spotrebou zvýšené výdavky, napr. nákladnejšia zdravotná starostlivosť fajčiarov. V skutočnosti sa však štát správa skôr ako drogový kartel, ktorý profituje na závislosti občanov, dokonca bez toho, aby musel s niečím vôbec obchodovať. Iba ako výpalník si zoberie svoj podiel.

V dôvodovej správe sa síce píše, že zákon sa navrhuje “aj s ohľadom na ochranu verejného zdravia,” ale reálne dopady na zdravie nie sú nijako vyjadrené. Naopak, v doložke vplyvov sa jasne uvádza, že zákon bude mať negatívne vplyvy na podnikateľské prostredie i sociálne vplyvy na hospodárenie obyvateľstva. To nebránilo vládnym poslancom schváliť tento zákon, nakoľko pre nich je podstatné získať ďalších 8 mil. € do rozpočtu na rozhadzovanie.

Nie som fajčiar, som proti fajčeniu a za primeranú ochranu nefajčiarov, avšak takýto spôsob zdaňovania musím kritizovať ako nespravodlivý. A to sa týka všetkých spotrebných daní. Selektívne spotrebné dane by mali byť účelovo viazané na štátne výdavky súvisiace s predmetom dane a len vo výše na to potrebnej. Politici by nemali vykrývať diery v rozpočte zneužívaním občanov závislých na cigaretách, lebo majú istotu, že na sa nájde, aj keby nebolo čo jesť. Verejné financie je nutné konsolidovať znižovaním výdavkov.

Zdroje: aktuality.sk, NRSR.sk