Zamestnanci verzus živnostníci

12. marca 2011, Ondrej Kvasnica Pridaj komentár »

Alien vs. Predator Kým expertná skupina sa snaží pripraviť kompromisný návrh daňovej a odvodovej reformy, za ktorý by zahlasovala celá koalícia (Koalícia sa zasekla na živnostníkoch, Koalíciu rozdeľujú živnostníci), zamestnanci a živnostníci sa v internetových diskusiách nezmyselne hádajú, kto z nich má viac výhod a mal by viac platiť do spoločnej kasy, a kto má ťažšie živobytie a zaslúžil by si rôzne úľavy. Ich argumenty však iba nasvedčujú, že ekonomické predmety by sa mali povinne intenzívne vyučovať už od základnej školy. Keďže ľudia bežne porovnávajú obrat živnostníka so mzdou zamestnanca, zjavne chýba pochopenie základných pojmov a už vôbec sa nedá očakávať poznanie širších súvislostí.

Kto sa postará a kto to zaplatí?

ako zivnostnik platim mesacne najom priestorov, prevadzku auta, cestnu dan, uctovnicku, inzerciu svojej sluzby v mediach, telefon, internet, vybavenie firmy, co je od papiera a tonerov do tlaciarne, PC, hardwear, softwear, stroje a nastroje a milon predmetov kratkodobej spotreby do firmy, o ktorych pan zamestnanec ani netusi, ze ich treba kupovat. Pan zamestnanec mozno znasa z toho iba naklady na dopravu do zamestnania. O vsetko ostatne sa postara zamestnavatel. Tak co to tu splietate? o akej spravodlivosti hovorite? a to nehovorim, ze zivnostnik ruci celym svojim majetkom a denno denne si zhana robotu. A ked ide na dovolenku, tak nezaraba. a dovolenku mi nikto nepreplaca, ako panovi zamestnancovi.
wake up!

Zdroj: ivana L., komentáre.SME.sk

Neviem, na základe čoho získala citovaná diskutérka dojem, že zamestnávatelia svojim zamestnancom všetky potreby pre prácu nezištne darujú. Zamestnávateľ sa o to možno postará, ale dobrý hospodár si vopred prepočíta, či mu nový zamestnanec dokáže svojim výkonom pokryť nielen svoju vlastnú mzdu, ale aj všetky vyvolané výdavky a náklady. Samozrejme nesmie chýbať ani zisk navyše pre konateľa a majiteľa firmy. Rovnako dovolenku má zamestnanec platenú len preto, že zvyšok roka si to „nadrobí“.

Uplatním didaktickú zásadu názornosti a uvediem konkrétny príklad: Keď som bol ešte zamestnaný, počas jedného vybraného mesiaca môj zamestnávateľ vyfakturoval zákazníkom za mnou odvedenú prácu 117 130 Sk, pričom celková cena mojej práce na výplatnej páske bola 55 164 Sk. Časť z rozdielu som dostal počas mojej dovolenky, časťou sa hradili výdavky na prevádzku a zvyšok bol ziskom pre majiteľa firmy. Keby som chcel rovnako zarábať ako živnostník, nestačí, aby som fakturoval tých 55 164 Sk na aktuálnu mzdu, dane a odvody, ale je nutné sumu zvýšiť o všetky ostatné výdavky.

Vzdelanie ako vklad do podnikania

Ak živnostníkovi po zaplatení všetkých výdavkov, daní a odvodov zostane málo peňazí, nie je to automaticky chybou zlého daňového a odvodového systému, ale predovšetkým nízkych príjmov a vysokých výdavkov. Než by mal požadovať rôzne úľavy a výnimky, skôr by som odporúčal doplniť si vzdelanie z ekonómie, manažmentu a účtovníctva. Nie je nutné, aby bol vždy na všetko expertom sám živnostník. Môže predsa mať vlastných zamestnancov alebo obchodných partnerov, ktorí chýbajúce vedomosti poskytnú.

Problémom je skôr nedocenenie a nezáujem zo strany živnostníkov, než nedostupnosť takýchto služieb. Napríklad u účtovníkov sú známi tzv. igelitkári, ktorí každoročne v marci pár dní pred odovzdávaním daňového priznania donesú igelitovú tašku plnú dokladov na spracovanie účtovníctva. Pritom v prípade záujmu by si mohli nechať robiť účtovníctvo priebežne a poznali by tak vždy aktuálny stav svojho hospodárenia, čomu by mohli prispôsobovať svoje manažérske rozhodnutia. Ak živnostník má pocit, že ťažko drie a málo zarába, dôvodom bude nízka efektivita práce, a je nutné preveriť používané prostriedky, metódy a formy. Štúdium zaberie čas a odborník pýta peniaze, avšak zvýšenie efektivity práce to môže mnohonásobne vrátiť.

Teda kto je víťaz?

Živnostník má rozhodne viac zodpovednosti než zamestnanec, ale odmeňovať ho za to nemá štát zvýhodnením v odvodových povinnostiach. Keďže živnostník je vlastne samozamestnanec a samozamestnávateľ zároveň, získava svojim statusom nielen starosti, ale aj výhody zamestnávateľa, a práve tie by mu mali byť zadosťučinením. Ak nie sú, tak si asi zle vybral. Obidva spôsoby, živnosť aj zamestnanie, majú svoje klady a zápory, nedá sa jednoznačne určiť, čo je lepšie. Každému človeku môže vyhovovať niečo iné, a preto víťazom je ten, kto si zvolí správne a bude vo svojej práci spokojný.

V zápase o nižšie odvody v prospech jednej skupiny podľa mňa platí slogan z plagátu k filmu Votrelec verzus Predátor: „Ktokoľvek vyhrá… My prehráme.“ Prehrá spravodlivosť, ak budú niektorí ľudia zvýhodnení oproti iným. Každý príjem bez ohľadu na spôsob jeho nadobudnutia by mal podliehať rovnakým daniam a odvodom, a to sa týka nielen zamestnania a živnosti, ale aj úrokov, dividend, atď.

Autor v súčasnosti nie je ani zamestnanec, ani živnostník.

 1. tomec píše:

  základným problémom sú nesplnené sľuby o nezvyšovaní odvodového a daňového zaťaženia. prečo neostane odvodové a daňové zaťaženie živnostníkom rovnaké a aby sa dosiahla spominana spravodlivost a a hlavne sa naplnili predvolebné sluby, NEZNÍŽI sa daňové a odvodové zaťaženie zamestnancov? to by povaľači a cigáňi nemali čo žrať že?

 2. Ondrej Kvasnica píše:

  Ja dúfam, že sľuby sa naplnia a následne po zrovnoprávnení všetkých zdaňovaných a zodvodovaných skupín dôjde k znižovaniu sadzieb. Štát sa nemôže viac zadlžovať, a ak sa zmeny neuskutočnia postupne v správnom poradí, mohlo by dôjsť k vysokým výpadkom a škodám.

 3. swist píše:

  este raz…

  trosku by som Vas chcel poopravit – nie je zivnostnik ako zivnostnik… Jemne do historie: liudia niekolko storoci bojuju za pevny pracovny cas, PN, dochodok, mzdu… Sucasnost – velke percento ,,podnikatelov“ podnika preto, lebo musi – stavebni a ini robotnici, upratovacky, predavcky,… Tito ludia ,,legalne“ prisli o pracu (pr. dohodu) aby nasledne sa stali nutenymi fakturantami jednej a tej istej firme, cim tieto firmy odburali akukolvek zamestnavatelsku zodpovednost a su castokrat ochotne kompenzovat financny rozdiel ,,na ruku“. Ovsem takyto hybridny zamestnanec nema narok na nic z prvych riadkov. Nasledne zvysenie odvodov – danoveho zatazenia mu este situaciu zhorsi, ak ho nepochova… Zaroven tu dochadza k poruseniu zakona, kedze dana ,,SZCO“ vykonava a fakturuje cinnost iba jednej a tej istej firme, cim by mala naplnat status zamestnanca!!!
  2. Nesmu sa mylit jablka s hruskami: Plat zamestnanca je nakladova polozka firmy. Konkretne polozku odvodov stale z polovice znasa zamestnavatel a nie zamestnanec, ktoreho v konecnom zuctovani zaujima cisty prijem, pricom o.i. ma na paske ,,uz“ zaplatene odvody a dane! SZCO plat nema, ma iba faktury, z ktorych sa pocita zaklad dane a nasledne odvodove zatazenie.
  3. Ano treba si vediet vybrat. Keby som bol dal na tento Vas nazor, vsetci ludia by museli byt nadpriemerne inteligentni, mudri, krasni a najma bohati, nerobili by nic. No v skutocnom svete to tak nefunguje a niektora praca si vyzaduje aj pracujucich…
  4. Podobni ludia ako Vy, mali by si tiez uvedomit, ze stat sa nezadlzuje ludmi, ktory pracuju, pretoze uz len z principu svojou pracou vyrabaju a prispievaju do systemu! Problem nastava vtedy, ked tato praca nedokaze vykryt potreby statu. Tento pripad nastava najma vtedy ked: a. nikto nepracuje = neodvadzaju sa dane b. pracuje zadarmo = nedovadzaju sa dane… c. viac zje ako vyrobi= neodvadzaju sa dane…
  5. ,,Je mi zle ked mna a podobnych ludi, co PRACUJEME, niekolko parazitov vini, ze zadlzujem stat, tym ze pracujem a platim dane!!!“
  6. cim sa zivite?!

 4. Ondrej Kvasnica píše:

  Dobrý deň, ďakujem za reakciu, moje odpovede na Vaše pripomienky:
  1. Práve rozdiely v odvodovom zaťažení zamestnancov a živnostníkov spôsobilo tú hybridizáciu. Nie je to teda dôvod na to, aby sa odvody nemenili a živnostníci vrátane hybridov boli zvýhodnení, práve naopak. Keď budú odvody pre všetky typy príjmov rovnaké, nebudú zamestnanci tlačení do nevýhodnejšej pozície živnostníka len kvôli odvodom a nebudú prichádzať o výhody zamestnancov.
  2. Jablká s hruškami pletiete Vy, lebo odvodové zaťaženie živnostníka sa nepočíta z faktúr, ale zo zisku. Superhrubá mzda zamestnanca pred zdanením a zodvodením je to isté ako zisk živnostníka pred zdanením a zodvodnením. A to, že polovicu odvodov zamestnanca platí zamestnávateľ, to je iba na papieri. Ako uvádzam v článku, zamestnanec si to všetko musí odpracovať a vykryť, aby sa zamestnávateľovi oplatil.
  3. Tým treba si vedieť vybrať som myslel to, že nech nejde robiť živnostníka ten, čo na to nemá. Ako uvádzam v článku, byť živnostníkom znamená byť samozamestnávateľom. Kto nemá dostatočné manažérske schopnosti, nedokáže si nahradiť zamestnávateľa, nech nerobí živnostníka, ale nech sa zamestná. Samozrejme, že nie vždy je možnosť sa zamestnať, ale tak si treba doplniť vzdelanie, aby som schopnosti získal a bol úspešnejším živnostníkom. Neschopnosť generovať vysoký zisk by nemala kompenzovať nižšia sadzba odvodov.
  4. Rovnako platí, že ten, kto využíva rôzne výnimky v zákonoch = neodvádzajú sa alebo sa odvádzajú nižšie odvody. Samozrejme vždy je lepšie, keď do štátnej kasy ide málo, než nič, ale to neznamená, že sa to nemôže ešte zlepšiť. Moje slová ohľadom zadlžovania však boli mierené na poradie reformy, že nemôžu sa odvody najskôr znižovať, a potom zjednocovať, lebo okamžitým znížením by došlo k veľkým výpadkom bez kompenzácie a k dlhu. Vôbec som nepísal, že zadlžujú pracujúci.
  5. K tomuto sa neviem vyjadriť, lebo neuvádzate, koho citujete. Ako som uviedol vyššie, nemyslím si, že zadlžujú pracujúci, o zadlžovaní môj článok ani nebol.
  6. Som majiteľom a konateľom s.r.o., a mám nejaké príjmy aj na dohody. A ako uvádzam na konci článku, som za to, aby sa zrovnoprávnili všetky príjmy, aj keď ja by som platil na odvodoch viac ako teraz, lebo bolo by to spravodlivé.

 5. swist píše:

  Dobry den,

  1. Tuto ,,hybridizaciu“ nesposobuju odvody, ale cena prace, ktora je velmi velmi velmi rozdielna. Na to navazuje bod 2. Ano v konecnom dosledku sa rata zaklad dane a odvodove zatazenie zo zisku. Ale vratim sa k zakladnemu rozdielu a to: Zamestnanec si plati iba polovicu odvodov ako SZCO, druhu polovicu mu uhradza zamestnavatel. Domnievam sa, ze ani Vy nie ste zamestnancom vlastnej s.r.o., aby ste nemuseli odvdzat za seba vyssie odvody, iba ze by som sa mylil a verite v kvalitu nasho odvodoveho systemu a za necelych 40 rokov aj vyssi dochodok… Viete, otazka znie, preco sa s odvodmi nenaraba opacnym smerom, t.j. znizit odvodove zatazenie zamestnavatela a tym nasledne eliminovat cenu prace… Mam vsak na to svoj nazor a ten je, ze momentalne tento krachujuci kapitalisticky system uz nevie kde nahnat prostriedky a svoje komplexy si riesi danami! Verte, ze kazdy takyto krok speje k ciernej praci a trhu, teda k podobnym hybridom. Pretoze, staci dodrzat zakon, podla ktoreho fakturacia a nasledna cinnost vykonavana jednou osobou len jedinej firme je kvalifikovana ako zamestnanie.
  3. Zivnostnik nie je samozamestnavatel, to su len dojmy, pojmy su presne vymedzene, lebo keby to tak bolo, tak v tomto pripade by si musel odvadzat ,,OBE“ polovice tak ako to navrhujete, no potom otazka znie aka pozicia je zamestnanca vo firme?!
  4.5.6…. Viete, na tuto situaciu sa hodi prislovie :,, Topiaci sa aj slamky chyta!“ Moj nazor je, tento stat nie je schopny plnit VOJNOVE poziadavky ,,spriatelenych vojsk“. Viete najskor treba dodrzat retoriku stat – hospodarna firma a potom zveladovat… V opacnom pripade otazka znie a ked ani zvysenie odvodov a dani nepomoze, ako budeme ludi chladit morskou vodou ked nemame more?!
  7. Podla mojho nazoru, tento stat neprodukuje nic, nic nevyraba. V plnej miere cicia pracujucich ludi, v zaujme vojnovych konfliktov a za dvadsat rokov spravil z nas poslusnu spotrebnu hmotu, ktora nie je schopna sa uzivit, iba prijimat skazenu silaz z obchodnych retazcov. A tak zvysenie odvodov SZCO je len sovinisticky ulet tejto doby, ktory v konecnom dosledku aj tak nic neriesi a budu sa generovat dalsie hospodarske ,,hybridy“…

Pridaj komentár