Problém nie je v internetoch, ale v ľuďoch

4. marca 2011, Ondrej Kvasnica Pridaj komentár »

V dnešnej Pikiho rade na piatok Čo nenapíšeš, to sa nikto nedozvie som si prečítal, čo sám dlho nosím v hlave:

Prestaň na internete publikovať informácie o sebe, ktoré nemá niekto vedieť. Keď ich tam nenapíšeš, tak sa ich nik nedozvie.
Ak niečo neurobíš, nik sa nedozvie, že si to urobil. Ak sa neožerieš na verejnosti, nikto neuverejní fotku, ako sa ožratá vyzliekaš.

Doplnil by som ešte tretiu chybu, ktorej sa ľudia na internete dopúšťajú, a to skutočnosť, že sa často utvárajú predčasné závery na základe prvých dojmov z nereprezentatívnej vzorky informácií.

Keby som sa zameral napríklad na fotografie v mojom súkromnom profile na facebooku, za posledný štvrťrok by som ich napočítal zhruba 40, pričom všetky sú iba z diskoték a rôznych večierkov. Niekto by mohol získať dojem, že nič iné ani nerobím a toto je môj hlavný spôsob zábavy. Pritom skutočnosť je taká, že pri iných aktivitách som sa jednoducho nefotil, alebo tie fotky na facebook nikto nedal. Snáď kvôli tomu nebudem mať problém so zamestnaním 🙂 Upozorňuje na to okrem množstva iných aj Peter Csernák v článku Ako vás Facebook môže obrať o prácu:

Mnohí zamestnávatelia si záujemcov o prácu preverujú na internete. … Ak firma nájde fotky potenciálneho zamestnanca, na ktorých je v alkoholickom opojení, asi to nebude ten správny kandidát.

Mylne však v názve viní Facebook, lebo za samotnými rozhodnutiami sú vždy iba ľudia. Buď zamestnávateľ, ktorý dá na prvý dojem a odpíše možno perspektívneho kandidáta, alebo uchádzač, ktorý si sám môže za to, ako sa na verejnosti prezentuje. Nie je však podľa mňa správnym riešením iba trochu upratať profil a inkriminujúce informácie vymazať. Bolo by to zakrývanie pravdy, ktorá počas skúšobnej doby aj tak pravdepodobne vylezie na povrch, a zamestnávateľ môže svoje rozhodnutie rýchlo prehodnotiť. Preferujem skôr pravidlo: „Správaj sa tak, aby si sa za seba nemusel hanbiť,“ a potom nebude vadiť, keď to bude aj na očiach celej verejnosti.

Pridaj komentár