Koncert Elánu nesplnil očakávania

24. augusta 2011, Ondrej Kvasnica Pridaj komentár »

Elán, Zelená voda 2011
Nestarnúca slovenská hudobná legenda, skupina ELÁN, vystúpila v sobotu 6. augusta 2011 v areáli Zelená voda pri Novom Meste nad Váhom. Keďže ide o moju najobľúbenejšiu slovenskú kapelu, koncert som odporúčal a sám som sa ho nemohol nezúčastniť. Musím však skonštatovať, že ma dosť sklamal.

Program a scéna sa zakladali na vystúpení spred takmer roka, kedy bol v Nitre pokrstený album Anjelska daň. Zub času sa prejavil napríklad na zadnej projekcii, ktorej obrazovky nefungovali všetky na 100%. Postrehol som iba dve inovácie v tom, že Vašo Patejdl bol počas svojho sólového predstavenia na mini-pódiu medzi divákmi a do programu bola zaradená skladba Kde si.
 
Vašo Patejdl
Jej doplnenie bolo logické, nielen preto, že ide o nádhernú pieseň, ale mesiac pred koncertom bol k nej prezentovaný aj nový videoklip. Na moje prekvapenie nebol použitý pre zadnú projekciu, čo je škoda, lebo ide o vydarené dielo. Že ide o viac-menej novinku sa potvrdilo, keď Jožo Ráž zabudol, resp. poplietol text piesne. Môj výsledný dojem zďaleka nepripomínal pocity, ktoré mávam pri počúvaní CD alebo pozeraní videoklipu.
 

 
Na koncerty Elánu chodievam pravidelne, lebo okrem nových pesničiek vždy potešili aj novým spracovaním niektorých archívnych kúskov, napr. na Hrade (2005) to bolo inštrumentálne Mám, kým nemám a Nevera Jána Baláža, v roku 2008 prekvapili skladbou Zanedbaný sex. Tento rok koncerty zrejme poňali ako súčasť „turné 2010“ bez výrazných zmien, ešte aj medzi pesničkami Jožo rozpráva stále to isté. Keďže však hrali v rovnakom regióne a už po roku, je dosť pravdepodobné, že budú z časti rovnakí diváci, a tí náročnejší, ako som ja, to nebudú akceptovať. Pre porovnanie skupina Bon Jovi mala na svoje tohtoročné turné nacvičených 97 piesní, z čoho konkrétne vo Viedni prezentovali 28, každý ich koncert je iný.

Nehovoriac o tom, že Jožo Ráž už nespieva ako pred 30 rokmi… Pôvodne som chcel recenziu nazvať „Koncerty Elánu strácajú úroveň“, ale určite je to aj otázka očakávaní a mnohí z fanúšikov mohli byť spokojní. Ja sám v Eláne stále vidím potenciál. Sólovo to najlepšie dokáže utiahnuť Vašo Patejdl, spevácky aj hudobne, ktorý krásne piesne aj skladá. Silnú inštrumentálnu podporu poskytuje skupine Henry Tóth.

Ak by som dnes vyhral jackpot v lotérii, na oslavu spojenú s koncertom by som si zrejme pozval predovšetkým práve týchto dvoch pánov, a Jožo s Janom by zostali v pozícií hostí pre pár pesničiek. H. Ch. Andersen znie v ich spoločnom podaní stále rovnako úžasne. Na koncert skupiny Elán sa zrejme vyberiem až vtedy, keď opäť bombasticky ohlásia úplne nové turné.

 1. Tom Sawyer píše:

  Ondrejko, to ze koncert podla teba nesplnil ocakavania neznamena, ze ho nenaplnil aj realne.
  Elan je jednotka na ceskej a slovenskej hudobnej scene, o tom nikto nemusi diskutovat.
  Pokial mas vyhrady k playlistu, kapela jasne deklarovala, ze to bude pokracovanie turne k novej platni, ktora je stale nova (kedze oficialne vysla 20.10.2010), a tym padom sa tracklist nemenil. Elan odohral v ramci snury k novej platni 6 koncertov v roku(Nitra – 15 tisic fandov rekord, Praha – cca 15 tisic, Brno – 18 tisic rekord, C.Budejovice a Ostrava – cca 8/10 tisc, L.Mikulas – cca 2,5/3 tisic) a tym padom pokracoval tento rok v Pardubiciach, Banovciach nad Bebravou (10 tisic rekord), Zelenej vode a low cost koncertom v Hostinnom. Z novej dosky hrali postupne na turne 6 veci, a Kde si az tento rok ako si spominal. Este dodam ze v ramci roku 2010 mali vystupenie v PB a v Terchovej (plny amfik), kde bol rozdielny playlist v porovnani s turne 2010/2011. Tolko trosku faktografie. Mohli by sme sa bavit aj detailnejsie, ale myslim ze to neni potrebne. Mam potrebu len povedat, ze mam radost v akej kondicii je cela kapela a najmä zelezne jadro. Jozo je pan spevak, je pravda ze niektore nove veci neovlada dokonale textovo, kedze sa mu asi nechce cvicit ale inak je to bezkonkurencny pan spevak a osobnost. Jozo je hlavne Elan, bez neho by na ten koncert chodili trosku ine pocty fanusikov.

 2. Ondrej Kvasnica píše:

  Ahoj Tom,
  ďakujem za názor. Článok vyjadruje moje pocity a podľa toho som ho aj nazval. Sám uvádzam, že mnohí z fanúšikov mohli byť spokojní, a Ty si toho príkladom. Ja som zrejme z tých náročnejších fanúšikov a hlavne nechal som sa rozmaznať tým, že každý rok boli koncerty unikátne a niečím príjemne prekvapili, tak som bol teraz sklamaný. Rozhodne aj ja som rád, že je kapela aspoň v takej kondícii, akej je. Nový album je perfektný, ale na koncerty viac cvičiť by nezaškodilo 🙂

Pridaj komentár