Čo sa deje s trenčianskym hokejom?

16. júla 2011, Ondrej Kvasnica Pridaj komentár »

Zimný štadión Trenčín

Ako Trenčan a hokejový fanúšik pri všetkých zápasoch podporujem v prvom rade Duklu, ale v spore s primátorom Richardom Rybníčkom o prevádzkovanie štadióna sa musím jednoznačne prikloniť na jeho stranu. Fakty preukazujú, že hokejový klub prevádzkuje štadión z pohľadu mesta neefektívne a je v záujme občanov, aby tento stav nepokračoval.

Hokejový klub má štadión zapožičaný od mesta, ktoré je jeho vlastníkom. Prevádzkuje ho na vlastné náklady, pričom podľa zmluvy mu má mesto časť nákladov preplácať formou dotácie, nakoľko štadión využíva aj mládež, ktorú mesto týmto spôsobom podporuje. Toto by bolo v poriadku, ak by skutočnosť nebolo taká, že hoci klub vyčíslil ročné prevádzkové náklady na 398 tisíc €, dotácie v rokoch 2008 až 2010 boli vo výškach 539 tisíc €, 586 tisíc € a 550 tisíc €. Čiže mesto nepreplácalo klubu iba časť nákladov na prevádzku štadiónu, ale platilo ešte viac, než má stáť celá prevádzka. Navyše klub má voči mestu dlh vo výške 97 tisíc € a nedokázal doposiaľ vyúčtovať 120 tisíc € z minuloročnej dotácie. Za takýchto okolností pokladám za veľmi rozumné, že sa primátor rozhodol zastaviť také plytvanie peňazí občanov, keď zároveň sú problémy finančne pokryť základné fungovanie mesta kvôli vlastným dlhom.

Mestské zastupiteľstvo schválilo v tohtoročnom rozpočte pre hokejový klub 120 tisíc € (čo znamená, že nemusia vrátiť nevyúčtovanú časť dotácie z roku 2010) a splácanie dlhu sa odložilo až na ďalší rok. Dukle sa však takáto pomoc máli a hrozila zánikom hokeja v meste z dôvodu nedostatku financií na prevádzku štadióna. Primátor podľa mňa správne reagoval, keď vypovedal zmluvu a požaduje vrátenie štadióna. Prevádzkovanie štadióna mestom zabezpečí, že budeme mať jasný prehľad o jeho nákladovosti a nebudeme iba liať peniaze do súkromnej spoločnosti, pričom nevieme, na čo sa skutočne používajú. Hokejový klub DUKLA Trenčín, a.s. je obchodná spoločnosť založená za účelom podnikania a mesto by nemalo bezhlavo dotovať niekoho podnikanie, ale predovšetkým sledovať záujmy svojich občanov.

Vyjadrenia zástupcov hokejového klubu mi pripadajú hysterické, pokúšajú sa hlavne vystrašiť fanúšikov hokeja a vydierať vedenie mesta. Zjavne im nevyhovuje odpojenie od mestskej kasy, ktorá ich roky štedro dotovala. Zneužívajú hokejovú mládež na dosiahnutie svojich cieľov, pričom mládež existenčný problém vôbec nemá a ľadovú plochu im zabezpečí ako prevádzkovateľ štadiónu aj mesto. Vyhrážajú sa žalobou, aj keď primátor mal podľa zmluvy právo ju vypovedať kedykoľvek bez udania dôvodu. Sťažujú sa, že s nimi nikto z mesta o budúcnosti hokeja nerokoval, ale sami veľký záujem o riešenie situácie neprejavili, predseda predstavenstva klubu sa radšej vybral na dovolenku. Prebrali sa až vtedy, keď dostali výpoveď. Teraz majú trojmesačnú lehotu na to, aby sa s mestom dohodli, ako budú fungovať po odovzdaní štadiónu.

Tlačová beseda poslaneckého klubu SMER-SD ani nie je hodná komentára. Z vyššie uvedených argumentov musí byť jasné, že návrh nechať štadión prevádzkovať klub, zvýšiť im dotáciu a ešte viac zadĺžiť mesto je absolútny nezmysel. Áno, úspešní hokejisti z Trenčína nám robia vo svete reklamu, ale to neznamená, že im musíme poskytovať financií, koľko si zažiadajú. Mesto si môže platiť iba toľko reklamy, koľko rozpočet utiahne. Ja som veľmi rád, že máme primátora, ktorý zodpovedne narába s mestským majetkom, snaží sa rušiť nevýhodné zmluvy, nerozhadzovať peniaze a znižovať dlh.

Vyjadrenie primátora k sporu s hokejovým klubom:

Zdroje:

Pridaj komentár